Tények és tévhitek a zablával kombinált hackamoreokról

Sok lovasban rossz érzést keltenek a zablával kombinált hackamore zablák. Az első ami általában ilyenkor a szemlélő eszébe jut, hogy ezek micsoda „erős” szerkezetek. Nos ezen tévhitek eloszlatására vegyük szemügyre közelebbről ezeket a kombinált zablákat.

Vizsgáljuk meg elsősorban közös működési elvüket. A zablával kombinált hackamoreok speciális módon oszlatják el a nyomást. Maximálisan érvényesül a zabla – esetleges speciális megformálású zabla – hatása, amelyhez párosul a ló orrhátára, és tarkójára ható nyomás. Tehát itt mindenképpen egy több ponton érvényesülő és megoszló nyomásról beszélhetünk.

Ezen zablák használatával nagyon jó eredmények érhetők el olyan lovaknál, amelyek esetenként rosszul reagálnak a zablára, nagyon ráfognak arra, ugyanakkor a hackamore magában pedig kevésnek bizonyul. A köztudatban jelen lévő vélemények ellenére – nyilván a lovas kezének függvényében – ezek a zablák egyes lovak számára sokkal kényelmesebbek és szívesebben elfogadják őket mint a közvélemény által puhának ítélt zablákat.

A „legpuhább” kombinációk nyilvánvalóan a szintetikus zablával és széles, sima felületű orrzóval ellátott hackamoreok. Ezeknél hatékonyabbak a vékony, csavart orrzóval és speciális hatású fém zablával ellátott variációk. Ezen szerkezetek hatását tovább specifikálja a karok hosszúsága, amely pedig fontos tényező.

Sosem szabad egy zablára/hackamorera csak úgy magában azt mondani, hogy erős vagy puha. Minden zabla annyira puha vagy erős amilyen a lovas keze. Célszerűbb a zablákat hatékonyságuk szerint osztályozni. Nyilvánvalóan egy pelham zablát nevezhetünk hatékonyabbnak, mint egy egyszertört üreges belső szájrészű csikó zablát. Továbbá fontos tényező a ló szájának minősége, a ló képzettsége. Zablával kombinált hackamore zablát nem szabad képzetlen, fiatal ló szájába tenni, ugyanis az maradandó rossz élményeket okozhat. Szintén nem valóak ezek az eszközök kezdő lovas kezébe. A zabla megítélését továbbá minden lónál egyedileg kell vizsgálni amely során figyelembe kell vennünk a lóval szemben támasztott elvárásunkat is.

Összegezve tehát a fent írtakat, a megjelenésük ellenére a kombinált zablák tudnak puhán, finoman is hatni és azok a lovak amelyek nem kedvelik szájukra összpontosított nyomást kifejezetten kedvelik ezen zablák által gyakorolt megosztott hatást. Ne feledjük, hogy a zabla választásban nincsenek standardok. Minden ló és lovas páros egyedi és változik, mindig ennek figyelembevételével kell megtalálni a megfelelő eszközt. 🙂

Hasonló bejegyzések

Zabla kisokos – Zablakarikák

Tovább

Zabla kisokos – Hogyan válasszunk zablát fiatal lónak?

Tovább